Saturday, 27 July 2013

Rzecz o japońskim fandomie w Polsce

Mój pierwszy artrykuł przy pomocy AkFy. Dziękuje Kochana :)



Fani, istnieją odkąd muzyka w duszy gra a ludzie tworzą, trafiając do ich serca.
Od zawsze sympatyzują ze swoimi idolami, wspierając ich i poświęcając im bardzo dużo swojej uwagi. To dzięki ich egzystencji artyści mają prawo bytu i możliwość rozwoju. Koegzystencja między tymi dwoma grupami jest bardzo istotna, gdyż jedni bez drugich nie mieliby zdolności istnienia. Nie kiedy jednak wielbiciele posuwają się za daleko, próbując wejść w życie swoich idoli i wiedzieć o nich jak najwięcej. Roszczą sobie prawo do ich życia prywatnego i czasu wolnego.
A Fani, jako grupa ma w sobie dużo siły, i czasami wykorzystują ją w niewłaściwy sposób.

Przyglądając się fandomowi artystów z Japonii łatwo zauważyć, że istnieją trzy grupy. Pierwszą z nich jest grupa osób bardzo zaangażowanych w życie swoich idoli, chcących wiedzieć o nich wszystko, od a do z. Każdy aspekt ich życia jest dla nich ciekawy i wręcz chorobliwie są spragnieni wszelkiego kontaktu. Piszą do nich na różnych portalach internetowych, wysyłają zaproszenia, chodzą na koncerty. Organizują się do różnych projektów związanych z ulubionymi artystami czy też zespołami. Można uznać, że w dużej mierze utożsamiają się z nimi, czyniąc ich nieodłączną częścią swojego życia.

Drugą grupą są fajni mniej zaangażowani. Nie często jeżdżą na koncerty, ewentualnie robią wyjątek dla tych bardziej lubianych zespołów, ale i to nie zawsze. Wolą najczęściej w zaciszu domowym nacieszyć się ulubionymi piosenkami. Często do nich wracają i włączają je w swoje kolekcje.

Trzecia grupa wyróżnia się w pewien sposób ze wszystkich. Słuchają muzyki, jednak życie artystów ich nie interesuje. Nie muszą być na koncercie ani kupić kolejnej płyty. Najczęściej też nie utożsamiają się z fandomem, ewentualnie unikają kojarzenia siebie z jakimikolwiek działaniami zorganizowanych grup fanowskich.

Mogłoby się wydawać, że wszystkich ich łączy wspólna pasja i zainteresowanie. Okazuje się jednak, że ludzie są nieobliczalni w swoich sympatiach i antypatiach. Uwielbienie dla konkretnego artysty czy zespołu potrafi przeistoczyć się w manię czy też wręcz agresję. Pretekstem do nieobliczalnych zachowań przestało być ostatnimi czasy muzyka, koncerty czy adoracja dla swoich idoli, czasem niemal odbierające rozum i rozsądek. Teraz wystarczy ukochać za bardzo albo nie dość, aby wzbudzić napastliwość i nienawiść drugiego fana. Problem zaczyna się kiedy owe wrogie zachowania odbijają się na artystach. Bez problemu można by podać chociaż jeden przykład nie-odpowiedniego zachowania wobec innych członków szczególnie fandomu oraz samych artystów. W dzisiejszych czasach spotyka się z przeróżnymi niegodnymi zachowaniami fanów wobec muzyków, czy innych znanych ludzi.
Ostatnio głośno zrobiło się o koncercie zespołu ADAMS, z powodu jego odwołania. Dzięki kilku fanom obrażającym organizatorów, poczuli się na tyle urażeni, że koncert nie doszedł do skutku. Nie trudno się w tej sytuacji domyślić, że cała ta sytuacja odbiła się bardzo niekorzystnie na samych artystach, którym przecież ciężko się w tych okolicznościach dziwić. Choć sami nie okazali swojego rozczarowania i rozdrażnienia zachowaniem swoich fanów, można to było wywnioskować z rozmowy z nimi, którą miałam okazję przeprowadzić. Kultura Japonii jest na tyle specyficzna, że muzycy raczej nie są skłonni wyrażać swoich emocji i uczuć. Co było do przewidzenia i właściwie trudno było oczekiwać czegokolwiek innego, organizatorzy wystawili nam negatywną ocenę w Internecie i prawdopodobnie dzięki temu większość koncertów, które mogłyby być się nie odbędą.
Zachowanie ludzi na koncertach, które nam wydaje się całkowicie normalne, w innych warunkach może być odbierane nie tak jakbyśmy chcieli. Samo podejscie do artystów również. Kiedy u nas w Polsce tłum fanek nie daje muzykom odetchnąć chcą ich poczuć, przytulić się, w innych krajach może wzbudzić niesmak czy zaskoczenie. Tam ludzie przychodzący na koncerty bywają mniej ekspresywni w stosunku do swoich ulubieńców. Fani nie są tak obsesyjnie nastawieni na spotkanie z artystami. Nie ma oblegania ich przed wejściem i przepychanek, co zdarza się u nas. Zamiast cieszyć się, że mogliśmy pokazać się od dobrej strony, zaczynają „hejtować” . Sytuacje takie jak kradzież pałek perkusiście wpomagającemu na koncercie zespoły Annonymous Confederate Ensemble, dotykanie, również w miejscach intymnych muzyków to tylko niektóre z negatywnych zachowań nadgorliwych zwolenników.
Zdarzają się naganne sytuacje, gdzie krytyka choćby włosów, ubioru czy wokalu jest nachalna i krzywdząca.

Można zaobserwować różnice w zachowaniach wielbicieli fandomu i innej muzyki. Można by rzec, że co kraj to obyczaj.

Rozwój muzyki, środków przekazu i komunikacji między ludźmi zdaje się sprzyjać coraz niestosowniejszym zachowaniom ludzi. Pospolite stało się m.in przykre zachowanie w stosunku do innych członków zespołu, w którym jest ulubieniec. Nadgorliwi fani często w swoim oddaniu i miłości zapominają o właściwym zachowaniu w stosunku do osób, które nie są ich idolami i/lub nie odpowiadają ich ideałowi. Artysta to także człowiek, najczęściej bardzo wrażliwy, a krytyka która nie jest konstruktywna, a wręcz obraża go, jest bardzo nie-stosowna.
Taka sytuacja była na konrcercie Versailles, kiedy to fan będąc blisko Masashiego stwierdził, że go nienawidzi. Niewrażliwość takiego zachowania jest wprost żenująca i dla występującego, i dla jego wielbicieli.

Osoby bardziej zaangażowane w życie fanowskie chcą być bliżej swoich idoli, powinni jednak pamiętać i zrozumieć, że oni też potrzebują przestrzeni i oddechu od blichtru ich życia.Czasem spełnienie ich oczekiwań jest zwyczajnie nierealne fizycznie i niemożliwe do realizowania bez narażania ich zdrowia i bezpieczeństwa. Mają swoje życie i miłości, związki ale nie można tego używać jako pretekstu, żeby pisać obraźliwe komentarze na temat osób, z którymi są związani. Takie zachowania odbijają się na nas samych, ponieważ każdy z nas chce być brany na poważnie. Sława niesie za sobą pewnego rodzaju wyrzeczenie się prywatności czy możliwości decydowania o swoim wizerunku, co może skutkować tym, iż dany idol jest wykorzystywany, jako postać fanficków czy opowiadań w których występuje w różnych postaciach i rolach. Taka jest cena sławy i choć niektórzy nie akceptują tego lub też nie czują się w pewnych rolach dobrze, nie bardzo mają wybór czy możliwość zakazania fantazjowania swoim wielbicielom.

Od pewnego czasu spotykam się osobiście z bardzo przykrą praktyką. Jest nią obrzucanie błotem innych fanów, zespołów których dana osoba nie lubi lub także wie nieco więcej na dany temat niż inne osoby z grupy. Jest to najczęściej bezpodstawna zawiść wobec innych, którym udało się np. dostać bilety na koncert albo mają po prostu inny gust muzyczny.
Dodatkowo nie pomaga fakt, że ludzie uzurpowali sobie prawo do naskakiwania i nienawiści do innych odmian sceny muzycznej niekoniecznie Japońskiej. Najbardziej widocznym jest wojna pomiędzy fanami muzyki Koreąńskiej a j-rockiem. I tu nie kończy się na nienawiści tylko wobec fanów takiej muzyki, ale również odbija się to w stosunku do artystów. W tych sytuacjach wyzwiska są nagminne i nie tylko skierowane w stosunku do siebie nawzajem ale i do artystów.

Często zachowanie fanów wpływa negatywnie na odbieranie danego regionu lub kraju. Jeżeli na koncertach ludzie zachowują się źle, to opinia będzie jedna. Tak samo, jeśli obrażamy osoby publiczne. Narażamy tym siebie i innych na negatywny odbiór. Tu nie ma słowa „ja” tylko „my”. Wszyscy fani cierpią na zachowaniu pojedynczych osób.
Owszem część muzyków przyjeżdżających do naszego kraju, bardzo dobrze nas wspomina, obiecują powroty i rzeczywiście wracają z nowymi siłami i materiałami. Co bardzo cieszy. Nawet jeśli nie tak dużo osób bywa, to widać w artystach tę niesamowitą energię i chęć oddania się fanom w całości podczas występu. To daje nadzieję.
Warto mieć świadomość, że artyści to także ludzie.. Popełniają te same błędy co my i zdarza im się beknąć publicznie. Czy dlatego powinniśmy ich piętować właśnie za to? Ludzie nie powinni zapominać, że wrogość członków nie pomoże żadnej grupie, a może wręcz tylko pogorszyć dążenie do wspólnego celu np. większej ilości koncertów w Polsce i brania nas pod uwagę. Fani powinni zrozumieć, ze mając siłę powinni wykorzystywać ją nie na niszczenie artystów i siebie nawzajem ale na dodawanie skrzydeł twórcom, którzy istnieją dzięki nim.


Ja jako część fandomu potrafię zrozumieć większość zachowań w stosunku do idoli. Sama chciałabym mieć z nimi jakiś kontakt albo chociaż porozmawiać, ale patrząc na to z drugiej strony, nie jestem w stanie przejść obojętnie obok niektórych zachowań. Względem nich i siebie nawzajem.


My jako fani powinniśmy się wspierać, razem tworzyć akcje sprzyjające artystom oraz dawać im inspiracje. Nie powinno dochodzić do sytuacji, gdzie zespół nie chce przyjechać do naszego kraju, przez kilka osób, które zachowują się niestosownie. Osobiście jeśli nie lubie jakiegoś artysty nie jade na jego koncert, a tym bardziej nie obrzucam błotem organizatorów. Z nimi naprawdę da się dogadać, ale jest na to kulturalniejszy sposób. Walki między fanami nie sprzyjają naszemu wizerunkowi, nad czym bardzo ubolewam. Zamiast dążyć do podziałów, starajmy się współpracować, w końcu jako fani mamy siłę.

1 comment:

  1. Mam nadzieję, że pomogłam mimo mojej ograniczonej wiedzy na temat fandomu i niepodzielania opini w niektórych kwestiach.
    Polecam się na przyszłość i gratuluję. Pozdrawiam cieplutko.

    ReplyDelete